خواص قاصدک برای پوست - 10 خاصیت دارویی دمنوش و چای برگ گل قاصدک | تغذیه

ناشر : دانلود آهنگ غمگین

خواص قاصدک برای پوست - 10 خاصیت دارویی دمنوش و چای برگ گل قاصدک | تغذیه


گل قاصدک و خصوصیات آن

بیشتر صاحبخانه ها از این موضوع بی اطلاع هستند که علف های هرز زرد رنگی که در هر بهار در حیات جلوی منزلشان می رویند و ماه ها بایست به هرس آن ها بپردازند در واقع گیاهانی هستند که دارای مزایای خیلی استثنائی ای برای تندرستی انسان می باشند. قاصدک یکی از همین گیاهان است.

چای قاصدک برای معالجه درد های عضلانی، از دست دادن اشتها، سوء هاضمه، نفخ روده، سنگ های صفراوی، درد مفاصل، اگزما و کوفتگی سودمند می باشد. همینطور این گیاه ادرار را زیاد شدن می دهد و به عنوان یک ملین برای زیاد شدن حرکات رودوی عمل می کند.

برخی از مردم برای در امان ماندن از عفونت، به ویژه عفونت های ویروسی و حتی سرطان، از چای قاصدک مصرف می کنند. افزون بر این این گیاه به عنوان یک تونر پوستی، تونیک خون و تونیک گوارشی عمل می کند.

گیاه قاصدک تازه را می توان خرد کرده و به عنوان یک چاشنی یا یک افزودنی دلپذیر در سس مصرف کرد، یا می توان آن ها را برای به حداقل رساندن عطر و مزه تلخشان به صورت خام یا پخته مصرف نمود. افزون بر این شما می توانید از ریشه‌ی قاصدک، یا ساقه ها و گل های آن برای درست کردن یک چای قاصدک خوشمزه و استثنائی سالم مصرف نمایید. در هر صورت، به طرق متفاوتی می توان از مزایای این گیاه غذایی سودمند بهره برد.


حقایقی در مورد گیاه قاصدک

قاصدک، گیاه بومی اوراسیا و آمریکای شمالی است و دارای دو نوع ی، T. officinale و T. erythrospermum، می باشد که به عنوان علف های هرز و یک گیاه خودرو در سراسر جهان یافت می شوند. نام قاصدک از واژه فرانسوی دنت-دلو آمده است، که به معنی “دندان شیر” است.

گیاهان قاصدک از خانواده Asteraceae و قسمتی از نوع‌ی Taraxacum به شمار می آیند. آنان درست هنظیر گل های خیلی کوچکی هستند که به صورت سنبله و یا دسته گل کوچکی به دور هم جمع شده اند.

خیلیی از نوع های Taraxacum بوسیله تولید مثل بدون لقاح بذر خود را تولید می کنند، به این معنی که دانه ها بدون گرده افشانی تولید می شوند. به همین علت است که قاصدک به طور ژنتیکی شباهت بیشتری به گیاه والد خود دارد.

برگ گل قاصدک همواره ۵ تا ۲۵ سانتیمتر طول دارد و سر گل ها همواره دارای رنگ زرد یا نارنجی می باشند؛ این گل ها در روز باز شده و در شب بسته می شوند. زمانی که ساقه قاصدک عدم موفقیته شود، مایع سفید و شیرینی از آن به بیرون می ریزد. زمانی که سنبله بالغ می شود، به یک توپ سفید تبدیل می شود که شامل خیلیی از دانه ها و موهای ظریف می باشد.

میل کردن یک گل قاصدک کامل ، هیچ نوع آسیبی برای انسان ندارد. ساقه یا گل این گیاه را می توان به صورت خام یا، جوشانده یا دم کرده به صورت چای قاصدک میل نمود.


ویتامین های و اهمیت خوراکی یک فنجان چای قاصدک
 • ۲۵ کالری
 • ۴۲ میلی گرم سدیم
 • ۲۱۸ میلی گرم پتاسیم
 • ۵ گرم کربوهیدرات
 • ۷ درصد فیبر رژیمی
 • ۵۳۵ درصد ویتامین K
 • ۱۱۱ درصد ویتامین A
 • ۳۲ درصد ویتامین C
 • ۵ درصد ویتامین B6
 • ۱۰ درصد کلسیم
 • ۹ درصد آهن
 • ۵ درصد منیزیم

۱۰ فایده گل قاصدک

خصوصیات قاصدک برای تندرستی

 1. محافظت از استخوان ها

کلسیم بی‌شمار ترین ماده‌ی معدنی موجود در جسم است و گیاه قاصدک ها شامل ۱۰ درصد از احتیاج به این ماده خوراکی با اهمیت می باشد. کلسیم در ساختار استخوان و دندان ذخیره می شود و در جسم برای سرایت های عصبی، لخته شدن خون، ترشح هورمون و انقباض ماهیچه ای مورد مصرف قرار می گیرد.

با آشامیدن چای قاصدک یا میل کردن گیاه آن، به راحتی می توانید از پوسیدگی دندان، تنش عضلانی و فشار خون بالا و فقدان کلسیم پیشگیری نمایید.


 • ویتامین K بالا

 • ویتامین K یک ویتامین باارزش محلول در چربی است که اثر باارزشی را در تندرستی استخوان و قلب ایفا می کند؛ می توانید باور داشته باشید که گیاه قاصدک شامل بیش از ۵۰۰ برابر اهمیت هر روزه مورد احتیاج شماست.

  میل کردن این گیاه سبب پیشگیری از فقدان ویتامین K می شود.

  ویتامین K ویتامین اصلی ضروری برای استخراج مواد معدنی و لخته شدن خون است. در واقع، ویتامین K، برای استخوان حتی از کلسیم نیز الزامی تر است! و افزون بر این به حفظ عملکرد مغز و متابولیزم جسم نیز یاری می کند.

  شواهد مستدلی وجود دارد که نشان می دهند ویتامین K قادراست تندرستی استخوان را خوب شدن قسمتد و ریسک عدم موفقیتگی های استخوانی را ، به ویژه در خانم ها یائسه که دربرابر ریسک پوکی استخوان قرار دارند به طور چشمگیری کم شدن دهد.

  ویتامین K به علت دارا بودن قابلیت انعقاد خون به خونریزی قاعدگی نیز یاری می کند. افزون بر این به تازگی، دانشمندان توانسته اند خصوصیات ضد سرطان این گیاه را نیز کشف نمایند. ویتامین K به عنوان یک معالجه طبیعی برای سرطان، سبب کم شدن ریسک دچار به سرطان پروستات، روده‌ی بزرگ، معده، بینی و دهان می شود.

  یک مطالعه ی انجام شده در سال ۲۰۱۴، که در مجله غذا منتشر شده و شامل بیش از ۷۰۰۰ شرکت کننده بود، نشان می دهد که ویتامین K به طور قابل توجهی سبب کم شدن ریسک دچار به سرطان و مرگ و میر دراثر مریضی های قلب و عروق می شود.


 • پاکسازی کبد

 • اثر کبد ما تولید صفرایی است که به آنزیم های موجود در جسم برای عدم موفقیتن چربی ها و تبدیل آن ها به اسیدهای چرب یاری می کند و افزون بر این اثر حیاتی را نیز در فیلتر کردن و سم زدایی خونمان بر پیمانه دارد.

  همینطور کبد ما دارای توانایی شگفت انگیز تجزیه و ذخیره سازی اسیدهای آمینه، ترکیب و متابولیسم چربی ها و کلسترول، ذخیره گلوکز و مرتب کردن عملکردهایی است که هر روز در داخلی جسم انجام می شوند.

  ویتامین ها و مواد غذایی موجود در گیاهان قاصدکی به پاکسازی کبد یاری می کنند و استفاده آن ها سبب می شود که کبد ما به درستی کار کند. گیاه قاصدک با حفظ جریان خوب صفراوی به سیستم گوارش یاری می کند.

  چای قاصدک یا ساقه‌ی آن نیز لبریز از ویتامین C است که به جذب مواد معدنی یاری می کند، و سبب کم شدن التهاب شده و از دچار به خیلیی از مریضی ها پیشگیری می نماید.


 • جنگیدن با دیابت

 • چای گیاه قاصدگ با برانگیختن تولید انسولین از پانکراس و حفظ میزان قند خون در میزان خوب به بیماران مبتلا به مریضی دیابت یاری می کند.

  اگر پانکراس ما میزان خوبی انسولین تولید نکند، یا اگر سلول های ما قادر نباشند به درستی انسولین تولید کنند، ما به دیابت مبتلا خواهیم شد. از آنجا که گلوکز به درستی در جسم مصرف نمی شود، در جریان خون جمع شدنیافته و منجر به زیاد شدن میزان قند خون جسم می شود.

  برای مبارزه‌ی طبیعی با دیابت، به اندازه است از چای قاصدک مصرف نمایید چرا که این گیاه به علت دارا بودن فایده دیورتیک ،قند اضافی جمع شدنیافته در جسم را از جسم دفع می کند.


 • جنگیدن با عفونت های پوستی

 • ماده سفید شیری رنگی که شما با عدم موفقیتن ساقه ی یک گیاه قاصدک در نوک انگشتان خود احساس می نمایید، واقعا برای پوست شما عالی است! ساقه گیاه قاصدک استثنائی قلیایی است و دارای خصوصیات ضد میکروبی، حشره کش و قارچ کش می باشد.

  افزون بر این شما می توانید از گیاه قاصدک برای از بین بردن خارش یا برانگیختن دراثر اگزما، عفونت های قارچی، پسوریازیس و دیگر عفونت های پوستی مصرف نمایید.


 • غنی از آنتی اکسیدان ها

 • یکی دیگر از مزایای باارزش گیاه قاصدک، فایده آنتی اکسیدانی خیلی بالای آن است. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به پیشگیری از گونه های ویژهی از ضرر های سلولی، به ویژه تاثیر اکسیداسیون یاری می کند.

  جسم از آنتی اکسیدان ها برای جنگیدن با ضرر های دراثر رادیکال های آزاد ، که برای بافت های جسم خیلی پرمخاطره هستند و به سرطان و پیری زودرس منجر می گردند مصرف می کند.

  خوشبختانه، آشامیدن چای قاصدک به جسم یاری می کند تا از ضرر سلولی دراثر رادیکال های آزاد پیشگیری نماید. در واقع، یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۱ توسط گروه شیمی و بیوشیمی دانشگاه ویندزور کانادا نشان داد که عصاره ی ریشه ی قاصدک در از بین بردن سرطان های متفاوتی که به واسطه ی رادیکال های آزاد به وجود آمده اند اثر باارزشی را ایفا می کنند.


 • غنی از فیبر

 • چای قاصدک ، چایی گیاهی و لبریز از فیبر است و فیبر نیز ماده ایست که به هضم خوراکی و تندرستی روده یاری می کند. فیبر مسئول سرایت سریع مواد خوراکی در پیچ و تاب های دستگاه گوارش است و به آن یاری می کند تا به مناسبترین شکل عمل نماید. فیبر با جذب مایعات جسم سبب اضافه شدن حجم مدفوع می شود.

  رژیم های دارای فیبر بالا ریسک دچار به چاقی، مریضی قلبی و دیابت را کم شدن می دهند؛ فیبر به لطف برخورداری از دیورتیکولوز ، سبب کم شدن ریسک دچار به بعضی از سرطان ها می شود؛ و افزون بر این از مریضی قلبی، سندرم روده برانگیختن پذیر، سنگ کلیه و چاقی نیز پیشگیری می کند.

  بعضی مطالعات نشان می دهند که خانم ها مبتلا به PMS یا خانم های که یائسه شده اند می توانند بعضی از نشانه ها این آشفتگی ها را با رژیم های خوراکی شامل فیبر بالا کم شدن دهند.


 • منشا مناسبی از ویتامین A

 • ویتامین A در دارا بودن چشمانی سالم و قوی، عملکرد عصبی، پوست سالم و خیلیی از چیزهای دیگر اثر باارزشی را ایفا می کند. ویتامین A یک آنتی اکسیدان است، درنتیجه به وسیله ی جنگیدن با رادیکال های آزاد به کم شدن التهاب جسم یاری می کند.

  فقط یک فنجان از چای گیاه قاصدک دارای ۱۰۰ برابر ویتامین A مورد احتیاج هر روزه‌ی جسم شماست، درنتیجه شما می توانید تنها با خوردین یک قاشق چای قاصدک با رادیکال های آزاد جنگیدن نمایید و از پیری زودرس، عفونت تنفسی و آشفتگی بینایی پیشگیری نمایید.

  افزون بر این، ویتامین A سبب تثبیت سیستم ایمنی بدن، زیاد شدن تندرستی پوست و پیشگیری از سرطان می شود. برای خانم ها باردار، گرفتن میزان خوبی از ویتامین A ، به ویژه در سه ماهه سوم بارداری خیلی باارزش است. اگر خانم ها باردار میزان ویتامین A به اندازه گرفتن نکنند، حتی امکان پذیر است به شب کوری مبتلا شوند.


 • به عنوان یک دیورتیک عمل می کند

 • ریشه قاصدک دارای یک تاثیر طبیعی دیورتیک است ، که اجازه می دهد کبد شما سریع تر سموم موجود در جسم را دفع نماید. همینطور این تاثیر سیستم ایمنی جسم انسان را تثبیت می کند، میزان قند خون را کم شدن می دهد، سوزش سر دل را تسکین می دهد و مسائل گوارشی را خوب شدن می قسمتد.

  از آنجا که گیاه قاصدک به کم شدن اسید اوریک یاری نموده و تولید ادرار را برانگیختن می کند، برای جنگیدن با عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش و ارگان های تولید مثل خیلی سودمند می باشد.


 • از عفونت های دستگاه ادراری پیشگیری می کند

 • چای قاصدک قادراست به پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری، و همینطور آشفتگیات مثانه، مسائل کلیوی و کیست های احتمالی در هیکل های تولید مثل یاری کند.

  ترکیب ویژه عصاره ی ریشه ی گیاه قاصدک و عصاره برگ یک گیاه دیگر که به نام uva ursi مشهور است به کم شدن و التیام عفونت های ادراری خانم ها یاری می کند. از انجا که ترکیب uva ursi باکتری ها را می کشد و به علت توانایی آن در زیاد شدن جریان ادرار و جنگیدن با عفونت، قادراست برای جسم خیلی سودمند باشد.

  گل قاصدک


  تاریخچه چای قاصدک و حقایق جالبی در مورد آن

  گیاه قاصدک گونه های متفاوتی دارد، اما گیاه قاصدک متداولی از لحاظ علمی به عنوان Taraxacum Officinale شناخته می شود. با توجه به تاریخچه ی کشف شده در مورد این گیاه، قاصدک در محدوده ۳۰ میلیون سال پیش در اوراسیا تکامل یافته است.

  خیلیی از مردمتلاش می کنند تا از شر گیاهان قاصدکی که هر ساله در حیاط منزلشانپرورش می کند خلاص شوند، اما گیاه قاصدک واقعا یک علف هرز مفید است. زمانی که به باغبانی در حیاطتتان می پردازید، بایست بدانید که وجود این علف در حیاطتان خیلی سودمند است زیرا مواد غذایی را به بالای خاک می کشاند و، به گیاهانی با ریشه های کم عمق در جذب مواد غذایی یاری نموده و مواد معدنی و نیتروژن اضافی را به خاک وارد می کند. همینطور حشرات گرده افشان را جذب نموده و گاز اتیلن را که به رسیدن میوه یاری می کند، آزاد می نماید.

  یکی دیگر از واقعیت جالب در مورد این گیاه این است که ۴ گل قاصدک نشان ویژه شهر White Sulphur Springs در غرب ویرجینیا می باشد. شهروندان حتی جشن سالانه قاصدک را نیز در فصل بهار برگزار می کنند و من مطمئن هستم که این مردم در مورد مزایای تندرستی گیاه قاصدک چیزهای بیشتری می دانند.


  چگونگی انتخاب و مصرف گل قاصدک

  اگر می خواهید گیاه قاصدک را بچینید حتما از مناطقی که امکان پذیر است در آن ها از اسپری ویژه علف های هرز مصرف شده باشد پرهیز نمایید. چرا که قطعا شما نمی خواهید مواد شیمیایی زیان آور موجود در این گیاه را به درون بدنتان راه دهید!

  سعی نمایید این کار را در مناطقی انجام دهید که نه تنها در آن ها از سموم آفت کش مصرف نشده بلکه هوای پاک و تمیزی نیز دارد. زیرا تلخی آن ها در چنین محیط هایی کمتر است. افزون بر این، شما می توانید گیاهان قاصدک را از فروشگاه های محلی نیز خریداری نمایید.

  اگر می خواهید از ریشه های این گیاه مصرف نمایید، آن را به سمت بیرون بکشید تا کل گیاه کنده شود و سپس تمام خاک آن را زدوده و آن را مناسب با آب بشویید تا هیچ نوع گل و لایی نداشته باشد. شما می توانید از ریشه خام گیاه قاصدک برای درست کردن چای قاصدک مصرف نمایید یا ریشه ی قاصدک بو داده را به قهوه ی خود اضافه نمایید.

  زمانی که می خواهید گیاه قاصدک را به صورت خام استفاده نمایید مطمئن شوید که آن را به مناسبی با آب شسته اید. این گیاه قادراست تا یک هفته در یخچالمراقبت شود – بامراقبت این سبزی ها در یک حوله کاغذی مرطوب می توانید به تازه ماندن هر چه زیادتر گیاه یاری نمایید.

  گیاه قاصدک را می توانید به صورت خام، با خوراکی و یا به صورت جوشانده استفاده نمایید. افزون بر این می توانید چای قاصدک مورد علاقه ی خود را به جانشین سالمی برای قهوه تبدیل نمایید.

  چگونه قاصدک را استفاده کنیم؟


  طرز آماده چای و دمنوش قاصدک

  راه های بیشتری برای ترکیب گیاه قاصدک با نوبت های خوراکی هر روز وجود دارد. یکی از مناسبترین راه ها برای تجربه ی تمام مزایای قاصدک، درست کردن چای قاصدک است.

  اگر دوست دارید دیگر چای های گیاهی نظیر چای بابونه یا گزنه را نیز بنوشید، امکان پذیر است از آشامیدن چای قاصدک نیز لذت ببرید و بالعکس.

  شما می توانید چای را از ریشه های گیاه قاصدک یا گل آن آماده نمایید. این کار خیلی آسان است تنها به اندازه است ریشه یا گل را برای ۳۰ دقیقه در آب بجوشانید.

  شما می توانید ریشه ها و گل ها را پس از جوشیدن از درون چای بیرون آورید و یا چای خود را به همراه آن ها بنوشید. اگر می خواهید مزایای زیادتری را عاید خود نمایید، می توانید از چای های کیسه ای که دارای محتوای گیاه قاصدک و زردچوبه هستند مصرف نمایید.

  اگر می خواهید این چای مزایای زیادتری را برای تندرستی شما به همراه داشته باشد، می توانید از چای های کیسه ای که از مواد ارگانیک درست شده اند مصرف نمایید. شما می توانید ریشه گیاه قاصدک خود را برشته نمایید و آن را نظیر یک پودر به آشامیدنی قهوه ی خود اضافه نمایید.

  پس از تمیز کردن ریشه، آن را در یک خوراکی ساز کاملا خرد نمایید، قاصدک ها را در سینی فر ریخته و در دمای ۳۰۰ درجه فارنهایت بپزید تا برشته شوند. سپس ۱۰ دقیقه قبل از آشامیدن، آن ها را در آب جوش بگذارید. استفاده ریشه ی قاصدک سبب خوب شدن عملکرد سیستم ایمنی جسم و سم زدایی کامل جسم می شود.

  گیاهان قاصدک می توانند به عنوان یک افزودنی عالی برای سس مصرف شوند یا می توانند به صورت پودر مزه دهنده مورد مصرف قرار گیرند. به عنوان مثال،تلاش نمایید یک دوم فنجان قهوه را با یک قاشق پودر قاصدک خود ترکیب نمایید.

  شما می توانید ساقه ی قاصدک را به خیلیی از دستور العمل های سالادهای خود اضافه نمایید. این گیاه قادراست مزه گزنده ای به سالاد شما بقسمتد؛ حتی امکان پذیر است سالاد شما بعد از افزودن این گیاه مزه تلخی به خود بگیرد درنتیجه در افزودن میزان خوب دقت نمایید.

  دستور العمل سالاد بروکلی برای افزودن گیاه قاصدک خوب است. کلم بروکلی و قاصدک ها دارای میزان بیشتری فیبر و ویتامین C هستند و این مواد سبب می شوند که جسم شما در طول روز به درستی عمل کند.

  افزون بر این افزودن این گیاه به خوراکی های دریایی و ماکارونی خیلی عالی خواهد بود. گل قاصدک قادراست به عنوان یک گیاه با خیلیی از خوراکی ها سرو شود.تلاش نمایید یک قاشق خوراکی خوری از گیاه قاصدک قاشق خرد شده را به دستور آماده ماهی سلمون خود اضافه نمایید.

  این دستور خوراکی سالم سبب می شود که ماهی به یکی از خوراکی های مورد علاقه ی شما تبدیل شود، زیرا این گیاه همراه با چربی سالم امگا ۳ مزه لذیذی را به ماهی شما می قسمتد! به علت دارا بودن مزایای خیلی پیشنهاد می شود که حتما این گیاه را به آشپزی خود اضافه نمایید.

  گیاه قاصدک چه پیامدهای دارد؟


  تاثیرات جانبی و پیامد احتمالی گیاه قاصدک

  در صورت دارا بودن آلرژی به گیاه قاصدک ، این گیاه سبب التهاب دهان یا پوست جسم مردم حساس شود. اگر به گیاهان آلرژی زا و نظیر (خرما، گل داودی، گلبرگ ها) حساسیت دارید، احتمالا به گیاه قاصدک نیز حساسیت خواهید داشت. اگر آلرژی دارید، قبل از استفاده قاصدک، حتما با دکتر خود مشورت نمایید.

  گیاه قاصدک امکان پذیر است مقدار آنتی بیوتیکی را که جسم قادراست جذب کند کم شدن دهد. استفاده گیاه قاصدک همراه با آنتی بیوتیک ها امکان پذیر است تاثیر قسمتی بعضی از آنتی بیوتیک ها را کم شدن دهد. بعضی از آنتی بیوتیک هایی که امکان پذیر است استفاده آنان با گیاه قاصدک مناسب نباشد جملهند از: سیپروفلوکساسین، انوکساسین، نورفلوکساسین، اسپارفلوکساسین، تروافلوکساسین و گرپافلوکساسین.

  استفاده گیاه قاصدک امکان پذیر است به علت برخورداری از خصوصیات دیورتیک مقدار دفع لیتیوم را کم شدن دهد. این امر قادراست مقدار لیتیوم موجود در جسم را زیاد شدن دهد و به پیامد جانبی جدی ای را برای شخص به همراه داشته باشد. همینطور پتاسیم موجود در بعضی از قرص های دیورتیک خیلی بیشتر است، درنتیجه زمان استفاده این قرص ها با آب، مواظب باشید زیرا شما نمی خواهید که لیتیوم یا پتاسیم بدنتان زیاد شدن یابد.

  گیاه قاصدک امکان پذیر است شتاب تجزیه ی بعضی داروها را در کبد کم شدن دهد. درنتیجه قبل از استفاده گیاه قاصدک، اگر احتمال می دهید که استفاده این گیاه با داروهایی که استفاده می نمایید تداخل داشته باشد، با دکتر خود مشورت نمایید. برخی از این داروها جملهند از: آمیتریپتیلین، هالوپریدول، اوندسترون، پروپرانولول، تئوفیلین و وراپامیل.


  نظر های خودتون را برای دانلود آهنگ غمگین قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد