خواص منگنز در بدن چیست؟ عوارض و علائم کمبود منگنز | تغذیه

ناشر : دانلود آهنگ غمگین

خواص منگنز در بدن چیست؟ عوارض و علائم کمبود منگنز | تغذیه


بعضی از خصوصیات منگنز برای تندرستی شامل یاری به تندرستی ساختار استخوان‌ها، متابولیسم استخوان‌ها و نیز یاری به ایجاد آنزیم‌های الزامی برای ساخت استخوان‌هاست. این ماده همینطور به عنوان یک کوآنزیم برای یاری به فعالیت‌های متابولیکی در جسم انسان عمل می‌کند. افزون بر این موارد، منگنز مزایای دیگری نیز برای تندرستی جسم انسان دارد. به عنوان مثال منگنز به تشکیل بافت‌های اتصالی، جذب کلسیم ، عملکرد خوب غده تیروئید و هورمون‌های جنسی، مرتب کردن میزان قند خون و متابولیسم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها یاری می‌کند. منگنز یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در مقادیر خیلی کم در جسم انسان وجود دارد. منگنز یکی از اجزای واقعی آنزیم منگنز سوپراکسید دیسموتاز است. این یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که به دنبال رادیکال‌های آزاد در جسم انسان می‌گردد و ذرات ضرر رسان را خنثی می‌سازد. در این صورت از احتمال ضرر و ریسک جلوگیری می‌شود. جسم ۲۰ میلی گرم منگنز دارد که در کلیه‌ها، پانکراس ، کبد و استخوان‌ها قرار داد. منگنز برای عملکرد طبیعی مغز و فعالیت خوب سیستم عصبی در جسم خیلی الزامی است. همانطور که پژوهش‌ها نشان می‌دهد، این ماده یکی از مواد معدنی الزامی برای هر گونه فعالیتی است.

نشانه ها فقدان منگنز:

نشانه ها فقدان منگنز در جسم شامل فشار خون بالا، مریضی‌های قلبی، انقباضات عضلانی،ناهنجاری‌های استخوانی، کلسترول بالا، نظر و بینایی ضعیف، مسئله در شنوایی، از دست دادن شدید حافظه و لرزش است. اگرچه بعضی از کارشناسان دکتری بر این باورند که فقدان منگز خیلی نادر است اما بیش از ۳۵ درصد جمعیت جهان با این فقدان دست و پنجه نرم می‌کنند. عادت‌های خوراکی ضعیف یکی از علت ها اصلی این گونه فقدآنانست. در بعضی از موارد اعتقادات بر این است که کلسیم و آهن با جذب و مصرف درست منگنز در جسم انسان تداخل دارد. مسائل وابسته با بینایی، عرق کردن، ضربان سریع قلب، خستگی و درد شدید نشان دهنده فقدان منگنز در جسم است. فقدان شدید امکان پذیر است سبب ناباروری در خانم ها ، ضرر پانکراس ، مریضی قلبی و پوکی استخوان شود.

منابع باارزش منگنز:

باارزش ترین منابع منگنز تمشک، آناناس ، سیر ، انگور، چغندر ، لوبیا سبز ، برنج، نعناع ، جو، آجیل ، شاهی ، سبزی خردل، توت فرنگی ، میوه‌های گرمسیری ، کاهو، اسفناج ، ملاس ، میخک ، زردچوبه، تره فرنگی ، سویا، گندم سبوس‌دار ، موز ، خیار ، کیوی، انجیر و هویج است.مناسبترین منابعی که به طور طبیعی شامل منگنز بالایی هستند شامل سبزیجاتی با برگ سبز؛ برنج قهوه‌ای، نارگیل، بادام، و فندق می‌باشد.

خصوصیات منگنز برای تندرستی انسان:

مزایای منگنز برای تندرستی انسان خیلی متگونه است. در دنباله با بعضی از این مزایا آشنا می‌شوید:

استخوان‌های سالم با منگنز:

منگنز برایپرورش طبیعی و خوب استخوان‌ها در ساختار استخوانی انسان خیلی الزامی است. این ماده یکی از مواد معدنی اثربخش در یاری به زیاد شدن تراکم مواد معدنی در استخوان‌هاست. مصرف آن برای خانم ها بعد از یائسگی سودمند خواهد بود. زیادتر خانم‌ها از فقدان منگنز در دوران یائسگی رنج می برند. درنتیجه استفاده درست مواد معدنی قبل از این دوران خیلی باارزش است. اگرچه تحقیقات زیادتری برای تایید اثربخش بودن منگنز برای جلوگیری از پوکی استخوان احتیاج است اما زیادتر کارشناسان بر این باورند که منگنز یکی از عاملهای دخیل در کندتر کردن این فرآیند است.

خصوصیات منگنز برای رادیکال‌های آزاد:

به دلیل خصوصیات آنتی اکسیدانی منگنز، قادراست عملکرد رادیکال‌های آزاد در جسم را مورد تحقیق قرار دهد. این رادیکال‌های آزاد قادرند به سلول‌های انسان ضرر وارد کنند و سبب دچاری شخص به سرطان و دیگر مریضی‌ها گردند. درنتیجه اضافه کردن مکمل‌های منگنز یا خوراکی هایی که پربار از این ماده معدنی هستند قادراست انتخاب مناسب و هوشمندانه‌ای باشد.

کنترل میزان قند خون با استفاده منگنز:

منگنز همینطور قادراست در کنترل میزان قند خون در انسان سودمند باشد. این موضوع قادراست در جلوگیری از مریضی‌های ویژهی همانند دیابت سودمند واقع گردد.برای کنترل میزان قند خون، منگنز سنتز انسولین و ترشح آن را عادی سازی می‌کند و افت غیر قابل پیش بینی قند خون کنترل می‌شود. همین امر سبب ایجاد یک زندگی طبیعی و عملکردی در مردم مبتلا به دیابت خواهد شد.

فایده منگنز در متابولیسم بدن:

مرتب کردن متابولیسم جسم یکی از عملکردهای حیاتی منگنز محسوب می‌شود. آنزیم‌هایی که با منگنز فعال می‌شوند به متابولیسم کلسترول، آمینو اسیدها و کربوهیدرات‌ها یاری می‌کنند. وجود منگنز همینطور برای متابولیسم ویتامین‌هایی همانند ویتامین E و ویتامین B1 خیلی باارزش است. افزون بر این، منگنز به عملکرد درست کبد یاری می‌کند. همینطور این ماده یک قسمت الزامی برای متابولیسم گلوتامین است.

خوب شدن التهاب و کشیدگی رباط با استفاده منگنز:

منگنز یک معالجه شناخته شده برای کشیدگی رباط و نیز التهاب است و قادراست به زیاد شدن میزان سوپراکسید دیسموتاز یاری کند. این میزان زیاد شدن یافته به دلیل فایده آنتی اکسیدانی منگنز است. سوپراکسید دیسموتاز که با عنوان SOD نیز شناخته شده است، به صورت طبیعی در سطوح خیلی کم در بیماران مبتلا به آرتریت نمایان می‌شود. SOD فایده ضد التهابی دارد که بیماران مبتلا به آرتریت به آن احتیاج دارند.درنتیجه افزودن منگنز به جسم سبب می‌شود سنتز و عملکرد SOD زیاد شدن نمایان کند و علامت‌های این مریضی نیز کم شدن نمایان خواهد کرد.

خصوصیات منگنز در جلوگیری از پوکی استخوان:

مکمل‌های شامل منگنز قادراست درد دراثر پوکی استخوان و آرتروز را کم شدن دهد زیرا یک ماده معدنی باارزش برای زیاد شدن تراکم استخوان‌ها و تندرستی کلی آن محسوب می‌شود. با اینحال، مطالعات بیشتری در این زمینه وجود ندارد. در تحقیق‌های انسانی، زیادتر مطالعات انجام شده بر روی تندرستی استخوان‌ها، تمام مواد معدنی را هدف گذاشته اند و ماده منگنز به تنهایی تحقیق نشده است. مطالعات زیادتری برای تعیین اثر و مکانیسم ویژه منگنز در جسم الزامی است.

منگنز و تندرستی غده تیروئید:

منگنز یک کوعامل خیلی باارزش برای زیادتر آنزیم‌هاست و یک جزء الزامی برای تیروکسین محسوب می‌شود. تیروکسین یکی از باارزش ترین هورمون‌ها در غده تیروئید است. عملکرد خوب غده تیروئید و سنتز هورمون‌ها در آن برای تندرستی کلی جسم خیلی باارزش است. به عنوان مثال غده تیروئید بر روی کم شدن وزن، اشتها، متابولیسم و کارآیی سیستم‌ها اثر دارد.

تندرستی مغز وسیستم عصبی با منگنز:

منگنز برای عملکرد سالم مغز الزامی است. این ماده همینطور برای معالجه آشفتگیات عصبی ویژهی مورد مصرف قرار می‌گیرد. این موضوع زیادتر به دلیل سوپراکسید دیسموتاز است که رادیکال‌های آزاد را در جسم از بین می‌برد.محصولات جانبی اکسیداسیون همانند رادیکال‌های آزاد در تمام جای جسم حضور دارند و مغز نیز تحت اثر این ذرات قرار می‌گیرد. درنتیجه وجود یک آنتی اکسیدان قوی همانند SOD خیلی الزامی است. افزون بر اثر آنتی اکسیدانی آن، منگنز قادراست با سرایت‌دهنده‌های عصبی پیوند برقرار کند و سرایت پالس‌های الکتریکی را سرعت قسمتیدن به نماید. در این تقویت عملکرد شناختی زیاد شدن نمایان خواهد کرد.

فایده منگنز برای دستگاه گوارش:

منگنز یک ماده معدنی است که به حفظ عملکرد طبیعی دستگاه گوارش یاری می‌کند. این ماده جذب چربی در فرآیند هضم و گوارش را خوب شدن می‌قسمتد و از بروز مسائلی همانند یبوست و ناراحتی روده می‌کاهد. منگنز همینطور در استفاده اثربخش خوراکی ها و تبدیل آن به انرژی خیلی باارزش است.

پیامد احتمالی منگنز:

منگنز یکی از سه ماده معدنی سمی در جسم است که استفاده بیشتر یا کم آن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. اعتماد حاصل نمایید که از استفاده بی رویه منگنز پیشگیری می‌نمایید. استفاده اضافی منگنز سبب ایجاد مسائل و تقویت پرمخاطرهی می‌شود که بعضی از آن‌ها کشنده است. استفاده بیش از اندازه منگنز همینطور قادراست علامت‌هایی همانند مریضی پارکینسون ایجاد کند. برای مردمی که از مریضی‌های کبدی رنج می برند، استفاده بیشتر منگنز به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود زیرا کبد در دفع مقادیر اضافی با مسئله مواجه خواهد شد و همین امر منجر به روان پریشی، آشفتگیات روانی و لرزش / اسپاسم می‌شود. در نهایت اگر کم خونی دارید، بدنتلاش می‌کند تا جایی که امکان پذیر است منگنز جذب کند، این موضوع نیز خیلی پرمخاطره است. درنتیجه در استفاده منگنز محتاط باشید.