خواص شلیل (ویتامین ها، ارزش غذایی و ۱۲ خاصیت میوه شلیل) | تغذیه

ناشر : دانلود آهنگ غمگین

خواص شلیل (ویتامین ها، ارزش غذایی و ۱۲ خاصیت میوه شلیل) | تغذیه


شلیل مزایای بیشتری برای تندرستی جسم دارد. این مزایا در برگیرنده عملکرد مناسبتر سلولی و تندرستی سیستم گوارش و خوب شدن سیستم قلبی- عروقی است.

مکانیسم دفاعی آنتی اکسیدان‌های شلیل قادراست در جنگیدن با تقویت حادی همانند پیامد وابسته با چاقی، دژنراسیون ماکولا اثربخش باشد و در جلوگیری از سرطان به جسم یاری نماید. استفاده شلیل قادراست به تثبیت سیستم ایمنی، ترویج پوستی شاداب و جوان و دیگر موارد یاری کند. این میوه یک میان نوبت عالی در دوران بارداری است. شلیل میوه خیلی خوشمزه ای است که متعلق به خانواده Rosaceae است. در حقیقت، این میوه خیلی شبیه هلو است.

همواره شلیل در آب و هوای گرم ترپرورش نمایان می‌کند. بیش از ۱۵۰ نوع متفاوت از شلیل وجود دارد که از دو نوع‌ی اصلی clingstone و freestone به وجود آمده اند. درخت این میوه زندگی کوتاهی دارد و قد متوسطی خواهد داشت. درخت این میوه برگ‌های درخشان و سبزی دارد.


اهمیت خوراکی شلیل

شلیل لبریز از مواد غذایی و یک میوه کم کالری است. شما می‌توانید با استفاده شلیل مواد غذایی بی‌شماری را وارد رژیم خوراکی خود نمایید. شلیل طیف وسیعی از آنتی اکسیدان‌های قدرتمند و مواد فنولی را در خود دارد و قادراست فیبر مورد احتیاج جسم را تامین نماید.

وجود ویتامینهای بی‌شمار در شلیل سبب شده است این میوه یکی از میان نوبت‌های مناسب برای مردم باشد.

شما می‌توانید ویتامین‌هایی همانند ویتامین A، B1،B2، ویتامین B3 ،اسید پانتوتنیک، ویتامین B6، فولات، ویتامین C (اسید اسکوربیک)، ویتامین E (آلفا توکوفرول) و ویتامین K (فیلوکینون)را در شلیل نمایان نمایید. این میوه منشا پربار از پتاسیم و دیگر مواد معدنی همانند منیزیم و کلسیم است و هیچ کلسترول زیان آوری ندارد.

کالری: شلیل به ازای هر ۱۰۰ گرم تنها ۴۴ کالری دارد.


۱۲ فایده میوه شلیل

در دنباله به صورت مفصل به تحقیق فایده های شلیل برای تندرستی میپردازیم:


 • دفاع آنتی اکسیدانی

 • شلیل قدرت آنتی اکسیدانی خیلی شگفت انگیری دارد. مقادیر قابل توجهی پلی فنول، محتوای ویتامین C و کاروتنوئیدهایی همانند بتا کاروتن و کریپتوکسانتین در آن یافت می‌شود.

  پوست میوه شلیل غلظت بالایی از مواد متفاوت را دارد. درنتیجه وقتی که می‌خواهید شلیل را استفاده نمایید آن را به درستی بشویید و به همراه پوست میل نمایید. این آنتی اکسیدان‌هایمراقبت کننده می‌توانند جسم را از شر رادیکال‌های ازاد خلاص کنند و تاثیرات مخرب مولکول‌های آزاد اکسیژن را خنثی نمایند.


 • خصوصیات لاغری شلیل

 • شلیل قادراست در مسائل چاقی سودمند باشد. مطالعات تحقیقاتی انجام شده نشان داده است که شلیل و میوه‌های یکسان آن، شامل مواد فعالی همانند آنتوسیانین، کاتچین، اسید کلروژنیک و مشتقات quercitin هستند که می‌توانند با مسائل وابسته با چاقی مثل دیابت و آشفتگیات قلبی -عروقی جنگیدن نمایند.

  کیفیت ضد چاقی و ضد دیابتی امکان پذیر است در برابر سندرم متابولیکی اثربخش باشد و اکسیداسیون کلسترول‌های بد را کم شدن دهد.


 • شلیل و مواظبت از چشم

 • شلیل شامل لوتئین، یک ماده غذایی باارزش است که تندرستی چشم را زیادتر می‌کند و ریسک دچار به مریضی‌هایی همانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن را کم شدن می‌دهد. تحقیقات متفاوت نشان داده است که لوتئین یک آنتی اکسیدان خیلی قوی است که در کم شدن ریسک دچار به کاتاراکت هسته ای( آب مروارید هسته ای)یاری می‌کند.

  لوتئین در رنگدانه ماکولای چشم قرار دارد و در حفاظت از بافت شبکیه از ضرر‌های دراثر استرس اکسیداتیو و نور با طول موج بالا سودمند است. افزون بر این، بتاکاروتن موجود در این میوه سنتز ویتامین A را زیادتر می‌کند و در حفظ بینایی و پیشگیری از مریضی‌هایی نظیر کوری و خشک چشمی اثربخش خواهد بود.


 • جلوگیری از هیپوکالمی

 • مناسب همانطور که می‌دانید هیپوکالمی کم شدن میزان خونی یون پتاسیم در جسم است. شلیل شامل پتاسیم است که برای عملکرد درست سلولی و اعصاب الزامی است. پتاسیم موجود در این میوه به سنتز پروتئین‌ها، عملکرد عضلات، حفظ ومراقبت تعادل الکترولیت‌های جسم و خوب شدن استفاده کربوهیدرات‌ها و پشتیبانی از فرایندهای متابولیکی یاری می‌کند.

  فقدان پتاسیم در جسم امکان پذیر است به آشفتگیاتی همانند هیپوکالمی منجر شود که تندرستی عضلات را کم شدن می‌دهد و قادراست به آریتمی قلب منجر شود.


 • خصوصیات شلیل برای تندرستی قلب

 • استفاده منظم میوه‌هایی همانند شلیل به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌های قدرتمند، قادراست در خوب شدن تندرستی قلب سودمند باشد. اسید کلروژنیک و آنتوسیانین موجود در شلیل در برابر اکسیداسیون کلسترول بد خون از بدنمراقبت می‌کنند و همین امر از سخت شدن شریان‌ها پیشگیری می‌کند و به خوب شدن گردش خوب پلاکت‌ها یاری خواهد کرد.

  فلاونوئیدی که در شلیل یافت می‌شود از زیاد شدن جمع شدنپلاکت‌ها پیشگیری می‌کند و ریسک دچار به آترواسکلروزرا تا حد بیشتری کم شدن می‌دهد.


 • شلیل و جلوگیری از سرطان

 • همانطور که در بالا نیز به آن ذکر کردیم، شلیل شامل اسید کلروژنیک است که یک ترکیب طبیعی می‌باشد و مزایای متعددی همانند جلوگیری از بروز تومورهای متفاوت و بروز سرطان‌هایی همانند سرطان روده را خواهد داشت.

  مطالعات متفاوت نشان می‌دهد که اسید کلروژنیک فایده chemopreventive دارد که از تکثیر سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند. همینطور مطالعات پژوهشی شواهد کیفی در مورد اثر بتا کاروتن موجود در گروه شلیل درمراقبت از جسم در برابر سرطان ریه را نشان داده است.


 • ایمنی قوی‌تر با میل کردن شلیل

 • شلیل به سیستم ایمنی جسم یاری می‌کند دفاع مناسبتری در برابر مریضی‌های متفاوت داشته باشد. وجود آنتی اکسیدان‌های متفاوت همانند ویتامین C، روی و دیگر مواد فنولیمراقبت کننده، توانایی جسم در جنگیدن با عفونت‌های متعدد را زیاد شدن می‌دهد. این مواد دفاعی ریسک و شدت مریضی‌هایی همانند مالاریا و سرماخوردگی را کم شدن می‌دهند و به خوب شدن سریع تر زخم و دیگر مریضی‌ها یاری می‌کنند.


 • پوست سالم تر با استفاده شلیل

 • بیوفلاویوییدهایی که در این میوه یافت می‌شود به تندرستی پوست یاری خواهد کرد. مواد آنتی اکسیدانی همانند ویتامین C، لوتئین، بتا کاروتن قادراست چنین تاثیرات دفاعی را زیادتر کند. بتا کاروتن که پیش ساز ویتامین A است قادراست از اسیب پوست بکاهد.

  ویتامین C موجود در شلیل نیز در سنتز کلاژن اثر دارد و به پوست یاری می‌کند ظاهر جوان تر و شاداب تری داشته باشند. افزون بر این، مطالعات انجام شده نشان می‌دهد لوتئین موجود در شلیل پوست را در برابر اسیب رادیکال‌های آزاد و اشعه ماوراءبنفشمراقبت می‌کند.


 • خصوصیات شلیل برای یاری به هضم خوراکی

 • وجود فیبر خوراکی و طبیعت قلیایی شلیل سبب شده است این میوه برای خوب شدن هضم و نیز تندرستی کلی جسم سودمند باشد. محتوای فیبر این میوه آب را جذب می‌کند و به مرتب کردن اجابت مزاج یاری بی‌شماری خواهد کرد. همین امر سبب می‌شود از بروز مسائلی همانند یبوست، زخم معده و ورم معده پیشگیری شود. همینطور این موضوع سبب جلوگیری از پیوند شدن سموم به دیواره روده می‌شود.


 • خصوصیات شلیل در بارداری

 • مادران باردار می‌توانند از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در شلیل به ویژه فولات آن به نفع خود مصرف کنند. وجود پتاسیم بی‌شمار در این میوه در جلوگیری از گرفتگی عضلات یاری می‌کند و میزان انرژی جسم را در میزان نرمال نگه می‌دارد. فیبری که در این میوه یافت می‌شود سبب خوب شدن تندرستی گوارش می‌شود و ویتامین C موجود در آن بهپرورش خوب و پیشرفت عضلات، دندان ها و رگ‌های خونی جنین یاری خواهد کرد.


 • شلیل برای تندرستی سلول‌ها

 • شلیل شامل فسفر است که یک ماده معدنی الزامی برای عملکرد طبیعی سلول‌ها و بافت‌هاست. فسفر موجود در شلیل به تشکیل دندان‌ها و استخوان‌های قوی‌تر یاری می‌کند و سبب خوب شدن متابولیسم کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها می‌شود. این میوه پشتیبانی خود را در حفظ ومراقبت سلول‌ها و بازسازیبافت‌ها ، انقباض عضلات و دارا بودن ضربان طبیعی قلب گسترش می‌دهد.


 • شلیل در آشپزی

 • شلیل یک میوه آب دار است که می‌توان از آن برای مزه قسمتیدن در خوراکی ها و موادی همانند ماست، پای، مربا، اسموتی، میان نوبت و کیک مصرف کرد. شما می‌توانید آن را به صورت میان نوبت در طول روز استفاده نمایید یا اینکه در خوراکی های خود از شلیل بهره ببرید. افزون بر اینکه می‌توانید شلیل را به صورت تازه استفاده نمایید، می‌توانید آن را خشک نمایید.


  انتخاب ومراقبت شلیل:

  میوه‌های با کیفیت همواره میوه‌هایی هستند که سفت و استوار هستند و از وجود هر گونه ضرری عاری اند. شلیل رسیده رنگ تازه و زیبایی دارد. مناسبتر است شلیل را هر چه سریع تر استفاده نمایید زیرا در درمای بالا از بین می‌رود.شما می‌توانید شلیل رسیده و مهیا را به مدت چند روز در فریزرمراقبت نمایید.

  هشدارهایی در مورد شلیل:

  هسته یا دانه‌های شلیل شامل مقادیر اندکی از سیانوژن است که بعد از بلع امکان پذیر است متابولیزه شود. اگرچه این موضوع نادر است اما بلع غیر عمدی و ناآگاهانه مقادیر بیشتری از هسته شلیل قادراست سبب ایجاد مسمومیت با سیانید شود. این هسته‌ها امکان پذیر است سبب ایجاد مسائل خفگی در بچه ها کم سن و سال گردد.

  با وجود مواردی که بیان شد، میوه شلیل عاری از مواد آلرژی زاست و می‌توان آن را به مناسبی استفاده کرد. اگر اولین باری است که شلیل استفاده می‌نمایید مناسبتر است در مورد آن محتاط باشید.

  خلاصه:

  به طور کلی، شلیل مزایای بیشتری برای تندرستی انسان دارد. محتوای منیزیم آن قادراست به مرتب کردن سیستم عصبی یاری کند، آرامش آن را زیاد شدن دهد و از بروز بیش فعالی اعصاب و عضلات پیشگیری نماید. محتوای فیبری شلیل نیز سبب ایجاد حس سیری برای مدت وقت زیاد می‌شود و همین امر جسم را برای کم شدن وزن مهیا می‌کند. وجود روی در شلیل تاثیرات ضد پیری دارد.

  استفاده میوه‌هایی همانند شلیل قادراست تندرستی انسان را زیادتر کند و از بروز مریضی‌های متفاوت پیشگیری نماید. اگر باردار هستید می‌توانید از این میوه به عنوان یک میان نوبت خوشمزه مصرف نمایید.

  همینطور بخوانید: خصوصیات میوه زردآلو